روش شیرین کردن زیتون توسط سود پرک
۲۶-۰۹-۱۳۹۶
خاک فسفات Phosphate
۲۶-۰۹-۱۳۹۶

اهمیت کود مرغی در کشاورزی

اهمیت کود مرغی در کشاورزی امروزه کشاورزان و محققین بخش کشاورزی که این صنعت را به شکل علمی پیگیری می نمایند ، پی به ارزش کود مرغی در تقویت زمین های کشاورز و تامین نیاز گیاهان به مواد پر مصرف و ریز مغذی های کشاورزی از طریق این کود کشاورزی برده اند. این عامل سبب شده تا از کود مرغ در کشور های پیشرف ته به صورت فرازینده ای استفاده شود. اما در ایران هنوز دیده علمی به کود مرغ  نمی شود که این امر سبب شده تا حجم زیادی از این ماده در محوطه مرغداری ها دچار کپک زدگی شده و معدوم شود. کود مرغی به دو صورت قفسی و سالنی از مرغ تخم گذار و مرغ گوشتی به دست می آید که ترکیبات تشکیل دهنده آن عبارتند از:
آنالیز کود مرغی  
کود مرغ تخم گذارکود مرغ گوشتیمواد مغذی
8/82/4کلسیم %
2/51/8فسفر %
0/640/44منیزیم %
2/331/78پتاسیم %
2831/3پروتئین خام %
3/68/5کود NPK %
12/816/8فیبر خام %
150451آهن ppm
406225منگنز ppm
463235روی ppm
124/92106مس ppm
میزان و کیفیت مواد مغذی موجود در کود مرغی بستگی نوع جیره غذایی ، بستر پرورش و نژاد مرغ دارد. کود مرغ حاوی عناصر متیون ، لیزین و سیستئین بوده و طبق مطالعات صورت گرفته هر تن از آن با 20 کیلو کود اوره ، 13 کیلو کود پتاس و 25 کیلو کود فسفات برابری می نماید. کود مرغی به نسبت دیگر انواع کود کشاورزی حیوانی همچون کود گاوی و گوسفندی و اسی و ... دارای بالاترین میزان ازت بوده و ارزش غذایی بهتری دارد. طبق براورده های صورت گرفته در کشور ما در سال 1389 در حدود یک میلیارد قطعه مرغ گوشتی و شصت میلیون قطعه مرغ تخمگذار تولید شده است که یک حساب و کتاب سده می توان تخمین زد که چیزی در حدود سه و نیم میلیون تن کود مرغی در طول این سال تولید شده است.

انواع کود مرغی خام

کود مرغی سالنی : که از پرورش نیمچه های گوشتی به دست می آید و کیفیت آن به شکل کاملی وابسته به بستر مرغداری و تغذیه حیوان است. این نوع به دلیل دارا بودن میزان بیشتری ازت در ترکیب خود بیشتر مورد توجه کشاورزان قرار دارد. کود مرغ تخمگذار : به به 3 گروه عمده تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

  1. کود مرغ مادر ( نیمچه های تخم گذار )
  2. کود مرغ تخمگذار به روش بستر
  3. کود سیستم قفس
کود مرغ تخمگذار : به به 3 گروه عمده تقسیم بندی می شود که عبارتند از:
  1. کود مرغ مادر ( نیمچه های تخم گذار )
  2. کود مرغ تخمگذار به روش بستر
  3. کود سیستم قفس
برچسب ها :برچسب 1برچسب 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *