زئولیت چیست

زئولیت چیست

چنانچه مایل به آشنایی با زئولیت می باشید و در نظر دارید تا اطلاعات مختلفی در مورد این ماده نظیر اینکه زئولیت چیست و چه کاربرد هایی دارد, سایت پارس شیمی را مطالعه نمایید.

 زئولیت چیست

زئولیت Zeolite یک ماده معدنی می باشد که بیشترین کاربرد آن به عنوان یک جاذب سطحی می باشد. همچنین کاربرد وسیعی در صنعت تفصیه آب آشامیدنی و پساب ها دارد. از این ماده برای تولید مواد پیشرفته و نیز به عنوان کاتالیزور هم بهره برده می شود. در کشاورزی و امور پزشکی هم مصارف مختلفی از این ماده می شود. اساسی ترین کاربرد زئولیت در تولید شوینده های لباس است.

 

کاربرد کشاورزی زئولیت چیست

استفاده از انواع زئولیت در کشاورزی موجب بهبود شرایط مکانیکی خاک کشاورزی و افزایش تبادل یونی می گردد. همچنین به عنوان یک ماده جاذب رطوبت, آب را جذب کرده و به تدریج در اختیار خاک قرار می دهد. برای پرورش گل ها, سبزیجات و در کشت هیدروپونیک یا گلخانه ای هم بسیار مورد استفاده دارد.

 

کاربرد در تصفیه آب و محصولات صنعتی

استفاده از این ماده صنعتی موجب حذف فلزات سنگین و ناخالصی های موجود در آب می شود. همچنین با حذف آمونیاک موجود در آب سبب از بین رفتن لجن ها می شود. در صنایع نفت و گاز نیز جاذب نفت و مشتقات آن است و در جدا سازی گاز کاربرد دارد.

 

افزایش مصرف زئولیت چیست

ایجاد خشک سالی و کمبود بارش موجب افزایش مصرف Zeolite در سال های اخیر گردیده است. این ترکیب که به کود هوشمند نیز شهرت دارد با جذب آب و مواد غذایی در خود و آزاد سازی تدریجی و قرار دادن آن در اختیار گیاه, مناسب ترین گزینه برای کشاورزی در مناطق خشک و کم بارش به شمار می رود. همچنین استفاده از آن موجب اصلاح شرایط فیزیکی خاک شده و برای کشت هیدروپونیک بسیار مناسب است.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر