کود کشاورزی

به هر نوع ماده طبیعی و یا سنتز شده که به دلیل مزایای آن در کشاورزی و به منظور افزایش حاصلخیزی خاک زمین های زراعی استفاده می شود تا کمبود های خاک را بر طرف نماید کود کشاورزی Fertilizer گفته می شود. 

کود کشاورزی, فروش کود کشاورزی, خرید کود کشاورزی, قیمت کود کشاورزی, کود شیمیایی, کود حیوانی, کود سولفات, تولید کننده کود کشاورزی, کود, fertilizer

کودهای کشاورزی سبب افزایش رشد گیاهان با افزایش مواد مغذی می شوند. مواد غذایی مورد نیاز گیاهان به صورت عناصر پر مصرف یا ماکرو که عبارتند از:

  • ازت : عامل رشد بخش های خارجی خاک یعنی ساقه و برگ
  • فسفر : عامل توسعه ریشه , شکوفه زنی و رشد میوه ها
  • پتاسیم : عامل تقویت ساقه اصلی , تحرک آب و مواد غذایی در آب

و ریز مغذی ها یا عناصر کم مصرف مانند: آهن , مس , روی ,منگنز و ... که به صورت سولفات یا نیترات برای گیاهان قابل جذب هستند. همچنین سه عنصر گوگرد , منیزیم و کلسیم نیز در کنار عناصر پر مصرف برای انجام فرایند های زیستی در گیاهان ضروری می باشند.

انواع کود های کشاورزی به سه دسته کلی کود حیوانی یا دامی , کود شیمیایی و کود آلی یا ارگانیک تقسیم بندی می شوند:

کود حیوانی Manure : از فضولات و بستر پرورش حیوانات اهلی به صورت تازه و یا پوسیده به دست می آید و مهم ترین آنها عبارتند از کود مرغی - کود گاوی - کود گوسفندی

کود آلی (ارگانیک) Organic Fertilizer : این کود کشاورزی که کمپوست نیز نامیده می شود از پوسانیدن فضولات و اجساد حیوانات , ضایعات گیاهان و جنگلی , زباله های شهری و ... توسط میکروارگانیسم های خاصی تولید می شود و مهم ترین آنها اسید هیومیک و ورمی کمپوست است.

کود شیمیایی : محصول جانبی صنایع نفت و پتروشیمی می باشد که حاوی یکی از عناصر سه گانه پر مصرف مورد نیاز گیاهان است که طبقه بندی های عمده آن عبارتند از:

  1. کود های ازته : از آمونیاک تولید شده و عنصر نیتروژن مورد نیاز گیاهان را تامین می نمایند. 
  2. کود های فسفات : از استخراج خاک فسفات معدنی به دست آمده و عنصر فسفر گیاهان را تامین می کند.
  3. کود های پتاس : معمولا از نمک های پتاسیم و ترکیب با یون های مختلف نظیر سولفات به دست می آید.

انواع کود کشاورزی به دو صورت مایع یا جامد تولید شده و می توان آن ها را با شخم زنی یا چالکود در نزدیکی ریشه گیاه مصرف کرد و یا به صورت اسپری بر روی برگ ها  استفاده نمود.

کود مرغی

کود گاوی

کود حیوانی

کود گوگرد

کود گوسفندی

کلرور پتاسیم

کود

کوکوپیت

کود npk

کود آلی

کمپوست گیاهی

کلات آهن

باکتری تیوباسیلوس

پیت ماس

ورمی کمپوست

کود مایع npk

اوره