کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم چیست

چنانچه مایل به آشنایی با کربنات کلسیم می باشید و در نظر دارید تا اطلاعات مختلفی در مورد این ماده کسب نمایید نظیر اینکه کربنات کلسیم چیست و چه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارد, با سایت پارس شیمی همراه شوید.

 کربنات کلسیم چیست

کربنات کلسیم چیست ؟

کلسیم کربنات Calcium Carbonate ترکیبی معدنی می باشد که در ساختار پوسته زمین حجم زیادی را به خود اختصاص داده است. فرمول شیمیایی آن CaCO3 می باشد و در طبیعت به صورت سنگ و صخره کلسیت و آراگونیت یافت می شود. کلسیم کربنات به نام آهک کشاورزی نیز شهرت دارد و ساختار بدنی بسیار از جانداران دریایی مانند صخره های مرجانی, حلزون ها ومروارید را تشکیل می دهد. این ترکیب بیشتر برای تولید همه انواع ترکیبات کلسیم دار مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت CaCO3 یکی از پر مصرف ترین مواد مورد استفاده در صنایع می باشد که در بخش های صنعتی و کشاورزی و دارویی و غذایی استفاده های بی شماری دارد. بیشتر دلیل مصرف آن به عنوان ماده پر کننده یا فیلر است. زیرا خاصیت ترکیب پذیری با همه مواد را دارد و با مواد دیگر واکنش خاصی نشان نمی دهد.

 

انواع کربنات کلسیم

کلسیم کربنات به دو صورت معدنی و شیمیایی تولید می شود. نوع معدنی آن دارای خلوص پایین تری است و از آن در صنایع ساخت و ساز, تولید مواد صنعتی, بتون و سیمان و موادی که از لحاظ بهداشتی چندان حساسیت خاصی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دیگر کربنات کلسیم رسوبی یا PCC نام دارد که به زبان ساده می توان آن را کلسیم کربنات با خلوص بالا نامید. از کربنات کلسیم رسوبی در صنایع غذایی, دارویی و بهداشتی استفاده های فراوانی می شود و به عنوان یک ماده اولیه بسیار پر مصرف در صنایع مختلف مطرح است. خلوص آن در حدود 99 درصد بوده و تقریبا خالص است و بیشتر به عنوان فیلر یا پر کن مصرف می شود.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر