کربنات کلسیم رسوبی چیست

کربنات کلسیم رسوبی چیست

به منظور دریافت پاسخ سوالات خود در مورد فراورده های معدنی همچون اینکه کربنات کلسیم رسوبی چیست و چه کاربرد ها و مصارفی داشته و روش های مختلف تولید و سنتز آن چگونه است و ... با سایت پارس شیمی همراه شوید.

 کربنات کلسیم رسوبی چیست

کلسیم کربنات Calcium Carbonate نوعی ماده ارگانیک می باشد که معادن زیادی در سر تا سر دنیا برای استخراج آن وجود دارد. در گویش ها مختلف آن را با اسامی دیگری هم چون کلسیت یا سنگ آهک یا گچ یا سنگ مرمر و چند اسم دیگر می شناسند و نیز فرمول این ماده مهم و پر مصرف, CaCO3 می باشد و از ترکیب کلسیم و کربن و اکسیژن تولید شده است.

این ترکیب معدنی بسیار پر کاربرد از دوران باستان به وسیله بشر کشف شده بود و از گذشته های دور انسان از آن برای ساخت سر پناه برای خودش سود می برده است. اما امروزه دیگر به طور مستقیم از آن برای ساخت ساختمان ها استفاده نمی شود و از آن به عنوان ماده اولیه برای تولید مصالح ساختمانی سود برده می شود. امروزه از کلسیم کربنات یا آهک برای تولید مواد اولیه و مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز استفاده می گردد نظیر تولید بتن و سیمان. همچنین برای تولید سایر محصولات تولیدی کارخانجات کاربرد داشته و بیشترین مصرف آن به عنوان ماده پر کننده و فیلر می باشد.

کلسیم کربنات یا سنگ آهک دارای دو ویژگی بسیار مهم می باشد. اول اینکه یک ماده ارزان قیمت است که هزینه تامین آن پایین تر از هزینه تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات می باشد و دوم اینکه کربنات کلسیم دارای خاصیت منحصر به فرد پر کنندگی است. از این ترکیب در حجم بسیار زیاد در صنعت نفت و گاز بهره برده می شود. استفاده از آن در چاه های نفت به سبب استحکام به دیواره های چاه می باشد همچنین برای جداسازی ناخالصی های نفت خام کارد دارد.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر