کاربرد کربنات کلسیم رسوبی

کاربرد کربنات کلسیم رسوبی

به منظور آشنایی با انواع کاربرد کربنات کلسیم رسوبی و معدنی و در بخش های مختلف تولیدی و صنعتی با سایت پارس شیمی همراه شوید.

کاربرد کربنات کلسیم رسوبی 

Calcium Carbonate کلسیم کربنات ترکیبی ارگانی می باشد که در طبیعت عنصر فراوانی به شمار می رود. این ماده کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارد و زندگی انسان به شدت به آن وابسته است.

 

کاربرد کربنات کلسیم رسوبی

CaCO3 که برای مصارف مهم نظیر صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد را می توان از معدن کربنات کلسیم با خلوص بالا تهیه نمود. روش دیگر تولید آن به این شرح است. تولید این ماده از اکسید کلسیم یا همان آهک و سپس افزودن آب به آن برای ایجاد هیدروکسید و در نهایت گاز دی اکسید کربن از درون این محلول عبور داده می شود تا کربنات کلسیم به دست بیاید.

 

کاربرد کربنات کلسیم رسوبی

در صورت افزایش خلوص سنگ آهک یا گچ یا کلسیت Calcium Carbonate و حذف نا خالصی های آن, کلسیم کربنات خالص تولید می شود که آن را کربنات کلسیم 99 درصد نیز می نامند. این ترکیب شیمیایی به علت خلوص بالایی که دارد در صنایع فراوانی نظیر صنایع غذایی, دارویی و شیمیایی کاربرد های فراوانی دارد. در تولید کاغذ از این ترکیب در حدود 10 تا 20 درصد وزنی استفاده می شود زیرا قیمت آن از چوب بسیار کم تر است. در حفاری چاه های نفت از کربنات کلسیم برای جدا سازی نا خالصی های نفت خام استفاده می شود همچنین در استحکام دیواره چاه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در داروسازی از آن برای تولید قرص کلسیم و دارو های کاهش اسید معده استفاده می شود. همچنین در تولید سایر قرص ها از آن به عنوان ماده غنی کننده و پر کننده استفاده می شود. در تولید چسب و رزین و رنگ ها نیز کلسیم کربنات کاربرد زیادی دارد.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 279 کاربر