کاربرد سدیم هیدروکسید

کاربرد سدیم هیدروکسید

پارس شیمی | دریافت اطلاعات و قیمت مواد شیمیایی از جمله سود سوز آور یا کاستیک سودا و آشنایی با کاربرد سدیم هیدروکسید در سایت پارسس  شیمی

کاربرد سدیم هیدروکسید, کاربرد سدیم هیدروکسید مایع, کاربرد سدیم هیدروکسید جامد, کاربرد سدیم هیدروکسید پرک, کاربرد سدیم هیدروکسید 50 درصد, کاربرد سدیم هیدروکسید 98 درصد

مواد شیمیایی مختلف کاربرد ها و مصارف متفاوتی در بخش های مختلف صنعتی دارند. عموما بیشترین کاربرد مربوط به مواد اسیدی و قلیایی می باشد. در قسمت مواد اسیدی, اسید سولفوریک پر کاربرد ترین ماده بوده و میزان زیادی از آن مورد استفاده است. در مواد قلیایی هم سدیم هیدروکسید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سالانه حجم بسیارر زیادی سود سوز آور در جهان تولید می شود که هم در امور صنعتی موردد استفاده قرار می گیرد و هم امور غیر صنعتی کاربرد دارد.

 

کاربرد سدیم هیدروکسید

یکی از مهم ترین زمینه هایی که کاستیک سودا مصارف زیادی در آن دارد صنعت نفت و پتروشیمی است. از محلول سود پرک 99 درصد برای خنثی سازی گوگرد از نفت خام سود برده می شود. یکی از مضرات استخراج نفت خاک برای محیط زیست, میزان بالای گوگردی است که آزاد می شود که این مسئله موجب آلودگی های زیست محیطی فراوانی می گردد. اسید محلول سدیم هیدروکسید برای گوگرد زدایی چاه های نفت استفاده می شود.

دیگر کاربرد سدیم هیدروکسید در این بخش برای خنثی سازی بنتونیتی استفاده می گردد که به عنوان گل حفاری کاربرد دارد. در اوایل قرن نوزدهم از سود کاستیک به صورت آزمایشی برای تولید خمیر چوب در صنایع تولید کاغذ و مقوا استفاده شد تا هزینه های تولید را کاهش دهند. از آن زمان به بعد استفاده از NaOH در این صنعت متداول شده و تبدیل به یکی از اصلی ترین مصرف کنندگان سود پرك گردید. همچنین در صنایع مواد غذایی نیز از آن برای آماده سازی صنعتی سبزیجات و میوه جات برای مصارف خانگی سود برده می شود.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر