پودر سنگ در کشاورزی

پودر سنگ در کشاورزی

استفاده از پودر سنگ به عنوان کود کشاورزی و تصحیح کننده خاک ، روشی برای کاهش نیاز به مصرف کود های شیمیایی و کاهش هزینه های کشاورزی در بسیاری از کشور ها می باشد. پودر سنگ دارای مواد تطابق پذیر با خاک بوده و زمین کشاورزی را بارور تر کرده و اسیدیته آن را کاهش می دهد. زمانی که پودر سنگ به خاک افزوده می شود ، مواد معدنی موجود در آن در خاک ذخیره می گردد. برخی از انواع پودر سنگ مانند پودر سنگ گرانیت نیز جزء کانی های تشکیل شده از خاکستر های آتشفشانی هستند که مواد معدنی فراوان بخصوص پتاسیم در خود دارند. 

 پودر سنگ, پودر خاک سنگ, خاک سنگ, مصارف پودر سنگ, پودر سنگ در کشاورزی, پودر سنگ چیست,

مزایای استفاده از پودر سنگ در کشاورزی

طبق تحقیقات انجام شده ، پودر سنگ در کشاورزی قادر به افزایش ییلد به میزان 2 تا 4 برابر برای محصولات زراعی و 4 تا 10 برابر برای درختان است. یک تحقیق در پاناما نشان داد که مصرف پودر سنگ بازالت می تواند رشد درخت را 10 برابر افزایش دهد. همچنین از فرسایش خاک جلوگیری کرده و موجب تثبیت خاک می شود. به کارگیری پودر سنگ نیاز به مصرف آب در کشاورزی را کاهش می دهد زیرا پودر سنگ می تواند رطوبت را در خاک حفظ کند. استفاده از پودر سنگ در جنگل داری  می تواند مقاومت درختان در برابر خشکی را کاهش داده و حساسیت گیاهان و درختان در برابر بیماری ها ، آفت ها و تنش های آب و هوایی را بکاهد. گیاهان ناسالم ، گاز دی اکسید کربن را وارد اتمسفر می نماید در صورتی که استفاده از پودر سنگ برای تقویت درختان و گیاهان ، باعث حفظ گاز دی اکسید کربن در آن شده و آثار سوء گاز های گلخانه ای را کاهش می دهد.

مصرف پودر سنگ در کشاورزی به دلیل در بر داشتن مواد مغذی و معدنی متعدد ، موجب پرورش محصولات کشاورزی ارگانیک حاوی پروتئین ها و اسید های آمینه می شود. گیاهان زینتی مانند گل های مختلف هم از مزایای پودر سنگ برخوردار می شود. در زمینه تولید کود کمپوست هم در صورت استفاده از پودر سنگ ، سرعت کمپوست سازی افزایش یافته و بوی آن کاهش می یابد. در تولید ورمی کمپوست هم از پودر سنگ استفاده می شود زیرا کرم خاکی علاقه زیادی به پودر سنگ دارد. 

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر