سود سوزآور چیست

سود سوزآور چیست

چنانچه مایل به آشنایی با سود سوز آور و نام ها و موارد مختلف استفاده آن و همچنین اطلاعات مختلف نظیر اینکه سود سوزاور چیست با سایت پارسس شیمی همراه باشید.

سود سوزآور چیست

سود سوزآور چیست

سود سوز آور دارای نام های دیگری چون کاستیک سودا و سود کاستیک است که نام لاتین آن caustic soda و یا lye می باشد. فرمول ساختاری اینن ترکیب NaOH بوده و از پیوند یون مثبت سدیم با یون منفی هیدروکسید تولید می گردد. از لحاظ اسیدیته, کاستیک سودا به شدت حالت قلیایی دارد و یکی از قوی ترین باز ها می باشد و از قرن ها پیش که شناخته شده, موارد کاربرد بی شماری در صنایع یافته است. سود سوز آور را در کنار انواع اسید ها می توان به عنوان پر مصرف ترین ماده های مورد استفاده در صنایع مختلف دانست به طوری که به علت درخواست زیاد برای تولید سود پرک, سالیانه چیزی در حدود 50 تا 60 میلیون تن از آن در جهان تولید می گردد. 

نام علمی سود سوزاور, سدیم هیدروکسید یا هیدروکسید سدیم sodium hydroxide می باشد و از آن به صورت مستقیم و به عنوان ماده اولیه و یا به عنوان مواد جانبی در صنایع مختلف و همچنین در بخش های غیر صنعتی استفاده می شود.

 

کاربرد های سود سوز آور چیست

دلیل استفاده زیاد از سود سوزاور, خاصیت قلیایی زیاد آن می باشد که در نتیجه می توان می توان از آن برای خنثی سازی اسید های مختلف و تنظیم pH استفاده برد. همچنین سدیم هیدروکسید یکی از بهترین مواد پاک کننده می باشد که باعث شده به عنوان ماده اولیه در تولید صابون های مایع و جامد و نیز تولید انواع مواد شوینده و سفید کننده کاربرد داشته باشد.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر