سود سدیم هیدروکسید

سود سدیم هیدروکسید

پارس شیمی | سود سدیم هیدروکسید یا سود سوز آور برای صادرات به  کشور های عراق, هند و چین با شرایط عالی

سود سدیم هیدروکسید

سود سوزآور Caustic Soda که با نام های مختلفی همچون کاستیک سودا یا سود کاستیک نیز شناخته می شود دارای فرمول شیمیایی NaOH بوده و وزن مولکولی آن 40 است.

شرایط عمومی سود مایع 50 درصد

دمای نقطه جوش : 293 درجه فارنهایت معادل با 145 درجه سانتی گراد

دمای نقطه انجماد : 58 درجه فارنهایت معادل با 14 درجه سانتیگراد

اسیدیته یا pH : معادل 14

سود سوز آور مایع 50 درصد بی بو و بی رنگ است. در تمام فرم ها, کاستیک سودا ماده ای بسیار خورنده و واکنش دهنده می باشد. محلول سدیم هیدروکسید با فلزانی چون آلومینیوم, روی, تیتانیوم, کرومیت, برنز وو مس واکنش می دهد. باید از تماس هیدروکسید سدیم با فلزات گالوانیزه (( قلع اندود شده ) و نیز اسید های هالوژنیک خود داری شود. همچنین سبب خوردگی و سوزش اعضای بدن انسان و حیوانات مانند پوست, پر و چشم می شود. با کاهش دمان محلول سود سوزآور, ویسکوزیته آن افزایش یافته تا دمای 18 درجه  سانتی گراد که کاملا سفت می شود.

 

نوع نگه داری و انبار داری سدیم هیدروکسید

سود سوزاور ماده ای ثابت و stable است اما طول عمر آن بستگی به شرایط نگه داری دارد. اگر سود مایع کاستیک در معرض هوای آزاد قرار گیرد, پس از مدتی تغییراتی در ساختار آن ایجاد می گردد به این صورت که با جذب گاز دی اکسید کربن موجود در محیط یا همان گاز کربنیک, فرمول شیمیایی آن تغییر کرده و تبدیل به کربنات سدیم جامد می شود. برای تولید سود جامد پرک می توان سود کاستیک مایع در شرایط فشار و دمای مشخصی حرارت داد تا با انجام تبخیر و افزایش خلوص, سود پرک 99 درصد ایجاد شود.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر