سدیم هیدروکسید چیست

سدیم هیدروکسید چیست

به منظور آشنایی با سدیم هیدروکسید و دریافت اطلاعات مختلف در مورد این ماده نظیر اینکه سدیم هیدروکسید چیست و چگونه تولید می شود,, بخش های مختلف سایت پارس شیمی را مطالعه نمایید.

سدیم هیدروکسید چیست

سدیم هیدروکسید چیست

سدیم هیدروکسید sodium hydroxide نوعی نمک با خاصیت بازی می باشد که از یون های فلزی و غیر فلزی تشکیل شده است. روش های مختلفی برای تولید سود کاستیک وجود دارد که مربوط به نوع ماده اولیه و یا روش تولید دارد.

یکی از مهم ترین روش های تولید سود سوزآور, روش کلر-قلیایی chloro-alkaly می باشد که در آن نمک را تجزیه کرده تا یون مثبت سدیم +Na تولید شود. سپس این کاتیون جذب آنی یون هیدروکسید -OH می شود و یک ترکیب یونی قوی را ایجاد می نماید. در فرایند تولید سدیم هیدروکسید, مقادیر زیادی گاز کلر آزاد می شود و این به دلیل جدا شدن یون کلرید -Cl نمک می باشد. سود سوز آور مایع و سود جامد پرک و سود کاستیک گرانوله به راحتی قابلیت انحلال در آب را دارد و نیز میل به جذب گاز دی اکسید کربن در آن هست.

اگر سدیم هیدروکسید و یا سود مایع 50 درصد در معرض هوای آزاد قرار گیرد, گاز کربینک محیط اطراف خود را جذب کرده و پس از مدتی تبدیل به کربنات سدیم جامد که عموما به آن سودا اش گفته می شود می گردد. شرایط فیزیکی و شیمیایی سود سوطاور سبب شده تا این ماده دارای خاصیت قلیایی بسیار قوی باشد به طوری که pH آن 14 است و به شدت خاصیت بازی دارد. وجود این خاصیت شدید قلیایی موجب شده تا افزودن کاستیک سود به انواع چربی ها و روغن ها باعث شکستن ترکیب ها شود و در نتیجه NaOH قوی ترین ماده چربی بر است. .

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر