تولید کاغذ از کربنات کلسیم

تولید کاغذ از کربنات کلسیم

یکی از مهم ترین صنایعی که در جهت قطع درختان و وارد آوردن صدمات شدید به محیط زیست قدم بر می دارد ، صنعت تولید کاغذ است. تولید کاغذ سالیانه منجر به قطع میلیون ها درخت می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی زمینه برای تولید کاغذ بدون استفاده از چوب فراهم شده است. در این روش به جای مصرف درختان از سنگ کربنات کلسیم یا همان سنگ آهک استفاده می شود.

تولید کاغذ از کربنات کلسیم

تولید کاغذ از کربنات کلسیم

کاغذی که با استفاده از سنگ کلسیم کربنات تولید می شود با نام کاغذ سنگی شهرت دارد. تولید کاغذ کربنات کلسیم علاوه بر اینکه موجب جلوگیری از قطع سالیانه هزار درخت می شود بعلاوه دارای مزایای دیگری نیز می باشد. برای تولید کاغذ کربنات کلسیم تقریبا آب مصرف نمی شود که این خود به حفظ منابع آبی کمک شایانی می کند. همچنین کاغذ سنگی بسیار مقاوم بوده و به راحتی پاره نمی شود و در مقابل آتش نیز تا حدودی مقاوم است و پس از سوزانده شدن ، از آن آهک بر جای می ماند که یک کانی طبیعی می باشد. حتی می توان آن را شست و دوباره مورد استفاده قرار داد.

 

تولید کاغذ کربنات کلسیم در ایران

کشور ما یکی از غنی ترین مناطق جهان از نظر معادن مختلف از جمله معادن کربنات کلسیم و آهک است بنابراین راه اندازی کارخانه تولید کربنات کلسیم در ایران بسیار مقرون به صرفه است. برای تولید کاغذ سنگی نیاز به ترکیب 80 درصد کربنات کلسیم ، 15 درصد پلیمر پلی‌پروپیلن و 5 درصد عناصر واسطه می باشد. هم اکنون نیز یک واحد تولید کاغذ از کربنات کلسیم در شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی به ظرفیت اولیه سه هزار تن در سال و ظرفیت نهایی هفت هزار تن و با سرمایه گذاری یکصد و شانزده میلیارد ریالی به بهره برداری رسیده است.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر