تفاوت کربنات کلسیم رسوبی با کربنات کلسیم معدنی

تفاوت کربنات کلسیم رسوبی با کربنات کلسیم معدنی

 با وجود آنکه کربنات کلسیم رسوبی از سنگ آهک یا همان کربنات کلسیم معدنی به دست می آید ولی به علت فرایند های مختلف تصفیه که بر روی آن انجام می شود دارای خلوص بسیار بالاتری از نوع معدنی بوده به صورتی که در صنایع خوراکی و دارویی کاربرد دارد. از نظر تجزیه شیمیایی ، هر دو نوع کربنات کلسیم شبیه به هم بوده و دارای فرمول CaCO3 هستند. کربنات کلسیم رسوبی دارای خلوص بالاتری نسبت به سنگ آهک بوده و میزان سیلیس و قلع کمتری دارد. برای تولید کربنات کلسیم رسوبی از آهک هیدراته با فرمول هیدروکسید کلسیم در ترکیب با آب و گاز دی اکسید کربن استفاده می شود.

تفاوت کربنات کلسیم رسوبی با کربنات کلسیم معدنی 

همچنین شکل و سایز کربنات کلسیم رسوبی با نوع معدنی متفاوت است. با انجام بزرگنمایی توسط میکروسکوپ ، مشخص می شود کربنات کلسیم رسوبی به شکل رامبوگرام نامنظم است. شکل کریستال های PCC بستگی به پروسه تولید داشته و ذرات آن شکل یکسان تر و منظم تری نسبت کربنات کلسیم معدنی دارد. پراکندگی سایز ذرات سنگ آهک بسیار وسیع تر از ذرات کربنات کلسیم رسوبی در همان سایز است به این معنی که ذرات سنگ آهک بسیار ریز و درشت تر از ذرات کربنات کلسیم رسوبی می باشد. سایز بزرگ ترین ذره سنگ آهک بسیار بزرگ تر از PCC است. وجود اندازه ذرات باریک تر در کربنات کلسیم رسوبی سبب ایجاد خاصیت جذب چربی بهتری است که در برخی مصارف به کار گرفته می شود.

همچنین امکان تولید ذرات کربنات کلسیم رسوبی در اشکال مختلف نظیر سوزنی ، مکعبی ، منشوری و ... نیز وجود دارد که آن را برای تولید چسب و سیلانت ، لاستیک و پلاستیک ، کاغذ ، جوهر و رنگ ، دارو ، منابع مغذی و ... مناسب می کند. کربنات کلسیم رسوبی معمولا باید از سنگ کربنات کلسیم با خلوص بالا تولید شود.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 297 کاربر