ورمی کمپوست

ورمی کمپوست

ورمی کمپوست vermicompost کود تولید شده از کمپوست یا کود آلی و بقایای نوع خاصی کرم خاکی به نام ورمی می باشد. این کود موجب بار دهی بیشتر گیاهان و نیز بهبود تهویه خاک می شود. همچنین این کود دارای 80 درصد رطوبت است و سبب کاهش نیاز به آبیاری مزارع می گردد. کود ورمی از فضولات و اجساد کرمی به نام Eisenia Foetida به همراه مواد آلی تشکیل شده است که موجب آزاد سازی ازت , فسفات و پتاسیم در خاک می شود. 

 ورمی کمپوست

استفاده از ورمی کمپوست دارای مزایای فراوانی است. این کود بسیار سبک و دارای میکروارگانسیم های هوازی مفید نظیر ازتوباکتر و فاقد بوی خاص و تخم علف هرز و عوامل پاتوژن بوده و محصولات کشاورزی را از نظر کیفی و کمی بهبود می بخشد. این کود کشاورزی به دلیل سبکی موجب ایجاد تخلل در خاک شده و علاوه بر بهبود تهویه خاک سبب ریشه دهی مناسب گیاهان می شود. همچنین قابلیت نگهداری آب را داشته و سبب تولید هر چه بیشتر عناصر پر مصرف و ریزمغذی های کشاورزی می شود. 

ورمی کمپوست در حالت آماده مصرف به رنگ تیره بوده و بوی خاصی ندارد. رطوبت آن بالا بوده و تخم گیاه در آن به چشم نمی خورد. این کود کشاورزی یکی از غنی‌ ترین کود های آلی بیولوژیک بوده و نسبت کربن به ازت آن 15 تا 20 و میزان هوموس آن هم 20 درصد است. کود ورمی را می توان نوعی کود سبز دانست که حاوی عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان می باشد.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 306 کاربر