وب سایت مسیر جاری » هیدروکسید

هیدروکسید

هیدروکسید

هیدروکسید Hydroxide نوعی آنیون دو اتمی با بار منفی بوده که از اتم های اکسیژن و هیدروژن که از طریق پیوند کووالانسی با هم اتصال دارند تشکیل شده است. فرمول شیمیایی هیدروکسیدها به صورت OH می باشد.

هیدروکسید

عملکرد هیدروکسید ها به عنوان لگاند, نوکلئوفیل و کاتالیزور است. هیدروکسیدها انواع نمک ها را شکل می دهند که معمولا از طریق محلول های آبی به دست می آیند و به شکل یون هستند. هیدروکسید سدیم با نام تجاری سود سوز آور به عنوان پر مصرف ترین هیدرکسید در صنعت محسوب می گردد. یون هیدروکسید بخشی طبیعی از آب می باشد که به صورت یونیزه شده است.

H+ + OH ⇌ H2O

 

کاربرد هیدروکسید

مهم ترین و پر کاربرد ترین هیدروکسید, سود سوزآور یا کاستیک سودا است که به دو صورت سود مایع و سود پرک تولید می شود. این ترکیب شیمیایی در کاغذ سازی, تولید صابون و مواد شوینده, تصفیه آب و فاضلاب, خنثی سازی اسید ها, تنظیم pH و ... کاربرد دارد. در سال 2004 در حدود شصت میلیون تن از این ماده تولید شد و روش اصولی تولید آن روش کلر-آلکالی نامیده می شود.

محلول های حاوی یون هیدروکسید زمانی تولید می شوند که نمک یک اسید ضعیف مانند کربنات سدیم در آب حل شود. به جز NaOH و KOH که بسیار رایج هستند, دیگر هیدروکسیدها نیز دارای اهمیت می باشند. برای مثال هیدروکسید لیتیوم که از آن برای تصفیه سیستم تنفسی در سفینه های فضایی و زیر دریایی های استفاده می شود.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 311 کاربر