وب سایت مسیر جاری » نیتراتنیترات سدیم

نیترات سدیم

نیترات سدیم

نیترات سدیم Sodium nitrate نوعی نمک سدیمی با فرمول شیمیایی NaNO3 می باشد که در طبیعت نیز یافت می شود و دارای نام های نیتراتین, نیتراتیت یا سود نیتر است. سدیم نیترات از نظر فیزیکی به صورت جامدی سفید رنگ و دارای قابلیت شدید حلالیت در آب می باشد.

نیترات سدیم, Sodium nitrate, خرید نیترات سدیم, فروش نیترات سدیم, قیمت نیترات سدیم, تولید نیترات سدیم, کود نیترات سدیم,

نیترات سدیم چیست

نیترات سدیم منبع اصلی تولید یون نیترات (NO3−) است که دارای کارایی های بسیار گسترده ای در صنایع تولید کود های شیمیایی, وسایل آتش بازی, بمب های دودزا, شیشه, سفال, لعاب, صنایع غذایی و سوخت جامد موشک ها می باشد.

 

تولید نیترات سدیم

بزرگ ترین منابع سدیم نیترات در طبیعت در کشور های شیلی و پرو یافت می شود. همچنین این ماده به روش صنعتی به روش خنثی سازی اسید نیتریک توسط کربنات سدیم یا بی کربنات سدیم به دست می آید:

2 HNO3 + Na2CO3 → 2 NaNO3 + H2O + CO2
HNO3 + NaHCO3 → NaNO3 + H2O + CO2

و همچنین می توان از خنثی این اسید توسط سود پرک استفاده نمود که البته واکنشی بسیار سمی خواهد بود:

HNO3 + NaOH → NaNO3 + H2O

نیترات سدیم, Sodium nitrate, خرید نیترات سدیم, فروش نیترات سدیم, قیمت نیترات سدیم, تولید نیترات سدیم, کود نیترات سدیم,

موارد کاربرد نیترات سدیم

نیترات سدیم به صورت بسیار گسترده ای در تولید کود های نیتراته استفاده می شود و همچنین در صنایع نظامی نیز به عنوان یک ماده منفجره کاربرد دارد. همچنین این ماده را می توان به کمک اسید سولفوریک و یا اسید نیتریک, تقطیر و خالص سازی نمود. در طلا سازی از سدیم نیترات برای تولید تیزاب سلطانی استفاده می شود. همچنین در صنایع غذایی, این ترکیب به عنوان یک ماده افزودنی به منظور حفظ رنگ در گوشت قرمز و گوشت مرغ کاربرد دارد. در تولید دهان شوی ها از سدیم نیترات استفاده می شود

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 306 کاربر