وب سایت مسیر جاری » نیترات

نیترات

نیترات

نیترات Nitrate یک یون چند اتمی با فرمول مولکولی -NO3 و وزن مولکولی 62.0049 g/mol می باشد. گروهی از استر های نیترات نیز وجود دارند که دارای خاصیت انفجاری می باشند. این ترکیب یکی از مشتقات اسید نیتریک بوده و از لحاظ ساختاری از یک اتم نیتروژن مرکزی تشکیل شده است که به صورت سه وجهی با سه اتم اکسیژن احاطه شده است. این یون دارای یک بار الکتریکی منفی می باشد که به دلیل ساختار آن است.

نیترات نقره, نیترات سدیم, نیترات پتاسیم, نیترات جیوه, نیترات مس, نیترات آمونیوم, نیترات کلسیم, nitrate, NO3

تقریبا تمام نیترات های غیر ارگانیک در دما و فشار معمولی در آب محلول می باشند. یکی از نمونه های رایج نیتراتهای غیر ارگانیک نیترات پتاسیم می باشد. همچنین یکی از مهم ترین منابع تامین این ماده برای بدن انسان از طریق مصرف رژیم غنی از سبزیجات برگ دار است. 

در سطح کره زمین نیز ترکیبات نیتراته به صورت گسترده ای وجود دارد. مهم ترین آن ها نیترات سدیم می باشد که آن را منبع نیتروژن جامد بر روی سطح سیاره می نامند. یکی از مهم ترین کاربرد ها و مصارف نیتراتها در تولید کود های شیمیایی به خصوص کود NPK می باشد که دلیل آن محلولیت بالا و زیست تخریب پذیر بودن این ترکیب است. مهم ترین کود های نیتراته, نمک های آمونیوم, سدیم, پتاسیم و کلسیم هستند. دیگر کاربرد نیتراتها به عنوان عامل اکسیداسیون است که دارای کاربرد گسترده در صنایع نظامی به منظور تولید مواد منفجره و ساخت بمب ها می باشد.

البته باید توجه داشت که وجود نیترات در محیط مضراتی نیز دارد برای مثال ورود این ترکیب به سفره های زیر زمینی آب که منبع تامین آب آشامیدنی انسان می باشد از طریق مصرف کود های شیمیایی و تجزیه بدن موجودات زنده بوده و جذب آن در بدن سبب ایجاد مشکل برای انسان می شود. وجود نیترات موجب اکسیده شدن آهن در هموگلوبین گلبول های قرمز شده و اکسیژن رسانی به بافت های بدن را کاهش می دهد, نتیجه این امر, مرگ سلول ها و از علائم آن, کبودی پوست است. 

__ Nitrate __

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 311 کاربر