معدن فسفات اسفوردی بافق

معدن فسفات اسفوردی بافق

عرضه خاک فسفات از معدن فسفات اسفوردی بافق

معدن فسفات اسفوردی بافق

خاک فسفات چیست

خاک فسفاته در اصل ماده ای معدنی می باشد که به عنوان ترکیب اولیه و اصلی در تولید بسیاری از مواد مواد شیمیایی و کود های کشاورزی شیمیایی و فسفاته به کار گرفته می شود.

 

معدن فسفات اسفوردی بافق

معدن خاک فسفات تنها در برخی از کشور های جهان یافت می شود که اکثرا دارای وسعت جغرافیایی زیادی می باشند. کشور چین بزرگ ترین تولید کننده فسفات در جهان است و بیشترین تعداد معدن خاک فسفات در جهان را دارا است.

پس از این کشور, کشور های کانادا, روسیه و آمریکا بیشترین تعداد معدن خاک فسفات را دارا می باشند.

 

معدن خاک فسفات در ایران

در منطقه خاور میانه فقط ایران و سوریه دارای معدن فسفات هستند. البته خلوص تمام این معدن ها برای تولید مواد شیمیایی و کود های کشاورزی مناسب نیست.

 

مصارف خاک فسفات

خاک فسفات کاربرد های زیادی در تولید کود های شیمیایی فسفاته دارد. کود های آمونیوم دی فسفات, سوپر فسفات ساده و تریپل, بیوفسفات طلایی و سایر کود های فسفر توسط خاک فسفاته تولید می شوند.

همچنین از خاک فسفات برای تولید اسید فسفریک استفاده می گردد, به این شکل که خاک فسفات با خلوص بالا و پودر شده به وسیله اسید سولفوریک 98 درصد شسته می شود و طی یک فرایند شیمیایی اسید فسفریک حاصل می شود.

خاک فسفاته را می توان به طور مستقیم در زمین های زراعی و باغ های میوه به کار برد. استفاده از این ترکیب در خاک ها ی کشاورزی علاوه بر آن که سبب تامین فسفر مورد نیاز گیاهان برای سوخت و ساز و انجام عمل فتوسنتز می شود, همچنین موجب ایجاد خلل و فرج در خاک شده و اصطلاحا خاک را سبک می کند که این امر جذب آب در خاک را تسهیل می نماید.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 311 کاربر