وب سایت مسیر جاری » محصولات پتروشیمی

محصولات پتروشیمی

محصولات پتروشیمی

محصولات پتروشیمی که با نام میعانات نفتی نیز نامیده می شوند, مواد شیمیایی استخراج شده از نفت خام می باشند. همچنین ترکیبات گرفته شده از سوخت های فسیلی , گاز طبیعی و ذغال سنگ نیز در این گروه دسته بندی می شوند. 

 محصولات پتروشیمی

دو گروه عمده مواد پتروشیمیایی, الفین ها (شامل اتیلن و پروپیلن) و آروماتیک ها شامل (بنزن و تولوئن و ایزومر های زایلن) هستند. پالایشگاه های تصفیه نفت و گاز برای تولید اولفین ها از روش کراکینگ کاتالیزوری سیال استفاده می کنند در حالی که برای تولید این مواد در صنایع شیمیایی از روش کراکینک بخار گاز های مایع طبیعی همچون اتان و پروپان استفاده می شود. آروماتیک ها نیز به روش اصلاح کاتالیست نفتا تولید می گردد. اولفین ها و آروماتیک ها به عنوان سنگ بنای تولید طیف گسترده ای از محصولات مختلف نظیر حلال ها , مواد شوینده , انواع کود کشاورزی , چسب و رزین و ... محسوب می شوند. 

اصولا محصولات پتروشیمی در سه گروه کلی قرار می گیرند که عبارتند از:

  1. اولفین ها شامل اتیلن و پروپیلن که خوراک صنایع شیمیایی و محصولات پلاستیکی بوده و بوتادین که در تولید لاستیک مصرف می شود.
  2. آروماتیک ها شامل بنزن برای تولید رنگ و شوینده های سنتتیک , تولوئن برای ایزوسیانات MDI و TDI و تولید پلی یورتان , زایلن برای تولید پلاستیک و الیاف سنتتیک
  3. گاز سنتزی که ترکیبی از مونوکسید کربن و هیدروژن بوده و برای تولید آمونیاک به عنوان کود کشاورزی و متانول به عنوان حلال صنعتی و واسط شیمیایی مصرف می شود. 

محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی در تناژ بسیار بالا تولید شده و بخش های مختلف تولیدی معمولا در یک منطقه خاص گرد آمده اند. برای مثال می توان به منطقه پارس جنوبی اشاره نمود که تولید کننده تعداد زیادی مواد شیمیایی و پتروشیمی است.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 311 کاربر