قیر طبیعی

قیر طبیعی

قیر معدن | گیلسونایتGilsonite

پارس شیمی | عرضه و فروش قیر طبیعی با کیفیت و خلوص تضمینی در بسته بندی استاندارد به منظور صادراتی به دیگر کشور های جهان به صورت تحویل در معدن و یا مرز های خروجی کشور

 قیر طبیعی, قیر معدنی, گیلسونایت

قیر طبیعی چیست

قیر معدنی یا گیلسونایت Gilsonite نوعی هیدروکربن رزینی طبیعی می باشد که به صورت قیر غلیظ در رگه هایی در معادن به شکل موازی تشکیل می شود. گیلسونایت ماده تیره رنگ با ظاهری شیشه ای و شکننده است که توان با کوبش, آن را به صورت میکرونیزه و پودری تبدیل نمود. قیر معدنی در قرن نوزدهم میلادی کشف شده و در ابتدا از آن به منظور ضد آب نمودن الوار ها و کابل ها استفاده می شده است.

گیلسونایت دارای میزان فراوانی آسفالتین می باشد به همین دلیل آن را آسفالتوم نامیده و در دسته آسفالت ها جای می دهند. از دیگر خصوصیات این ماده می توان به حلالیت آن در حلال های ارگانیک و اروماتیک و نیز دارا بودن میزان بالای نیتروژن در ساختار آن اشاره نمود. قیر طبیعی به منظور ترکیب با قیر پالایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد که دلیل این امر را می توان در سهولت ترکیب این دو ماده - افزایش ویسکوزیته قیر - کاهش نفوذ پذیری و عدم نیاز به تغییر در روش استفاده از آسفالت دانست.

قیر طبیعی, قیر معدنی, گیلسونایت 

قیر طبیعی در ایران

وجود معادن گیلسونایت محدود به کشور های نفت خیز مانند ایران می شود. اولین معدن قیر معدنی حدود دو دهه پیش در کشورمان اکتشاف شد. با وجود دارا بودن ویژگی ها و مزایای فراوان این ماده, متاسفانه هنوز به صورت صنعتی به آن توجه نشده و تحقیقات خاصی بر روی آن انجام نمی شود.

قیر طبیعی, قیر معدنی, گیلسونایت 

مصارف و کاربرد های قیر طبیعی

قیر معدنی دارای مصارف مختلفی است ولی پنج بخش عمده و اصلی وجود دارد که بیشترین کاربرد ها در این بخش ها به چشم می خورد:

  • صنایع راه سازی و تولید آسفالت : از گیلسونایت برای افزایش استحکام و مقاوم سازی آسفالت در برابر تنش های مختلفی چون فشار خودرو ها استفاده می شود.
  • تولید رنگ و جوهر : این ماده نوعی جوهر حل شونده در آب است.
  • صنعت حفاری : از قیر معدنی به همراه انواع گل حفاری در چاه های نفت استفاده می شود. 
  • تولید محصولات شیمیایی : از این ماده برای تولید تعداد زیادی مواد شیمیایی به عنوان یک فیلر یا ماده کمکی سود برده می شود.
  • ذوب فلزات : یکی دیگر از بخش هایی که قیر طبیعی در آن کاربرد دارد در صنایع متالوژی است.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 311 کاربر