وب سایت مسیر جاری » اکسیداکسید بور

اکسید بور

اکسید بور

اکسید بور ماده ای شیمیایی می باشد که از ترکیب بورون و اکسیژن با فرمول ساختاری B2O تشکیل شده و به دو صورت گرافیت شکل و الماس شکل است. بور اکسید ترکیبی ناپایدار می باشد.

اکسید بور

ترکیبی دیگر از بور اکسید نیز وجود دارد که آن را تری اکسید بور می نامند و دارای فرمول B2O3 است. ماده ای سفید رنگ, شیشه ای و جامد می باشد و حالت آمورف (بدون شکل مشخصی) دارد. کاربرد های اکسید بورون به شرح زیر می باشد:

  • به عنوان ماده اولیه در تولید دیگر ترکیبات بور نظیر کربید بور
  • عامل گدازنده در لعاب سازی و تولید شیشه
  • در تولید شیشه های بوروسیلیکات
  • ماده کمکی در تولید فایبرگلاس
  • به عنوان یک کاتالیزور اسیدی در سنتز های ارگانیک
  • در تولید گالیوم ارسنید کریستاله

 

تولید اکسید بور

برای تولید کریستال های اکسید بورون از طریق اسید شویی بوراکس در کوره فیوژن اقدام می شود. در دمای بیش از 750 درجه سانتی گراد, لایه اکسید بور ذوب شده از سولفات سدیم جدا می شود. این ماده سپس خنک شده و با خلوص 96-97% جمع اوری می گردد.

ارسال نظر

علی رنجبر : یه سوال
3 0
سلام و خسته نباشی من سفالگر هستم در لعاب سازی ما از دو مواد اکسید بور و بوراکس استفاده میکنیم فرق اکسید بور و بوراکس به لحاظ ساختار شیمی چی هست ؟! اکسید بور جرء ششیه سازها در لعاب سازی به کار میره و در فرمولی که ما به جای سیلیس از اکسید بور استفاده میکنیم به جای سیلیس به اون لعاب ......لعاب بوری گفته میشه و اما در مورد بوراکس یا به نام دیگه این ماده رو تنه کار هم نامیده میشه و در لعاب وقتی از این ماده استفاده بشه رنگ اکسید مس موجود در لعاب رو به آبی فیروزه ای تبدیل میکنه وبهش لعاب قلیایی گفته میشه به نظر شما در مطالبتون اکسید بور را بورون نام گذاری کردید و در تهیه این ماده از بوراکس در کوره دفیوژن در دمای 750 درجه توضیح دادین یعنی بوراکس هم میشه به عنوان شیشه ساز در دماهای بالا تر به کار گرفت ؟! دمای شیشه سازی این ماده چقدر هست ؟!
عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 306 کاربر