آب اکسیژنه

آب اکسیژنه

آب اکسیژنه که با نام علمی هیدروژن پروکساید شناخته می شود یک محلول اکسید کننده بسیار قوی است که در حالت خالص دارای فرمول شیمیایی H2O2 است. پروکسید هیدروژن تقریبا آبی رنگ بوده و بسیار ناپایدار است و در حالت خالص در مدت کوتاهی تجزیه می شود. به همین دلیل میزان اندکی از آن در حدود 3 درصد را در آب حل نموده و در داروخانه ها به فروش می رسانند. نوع صنعتی آب اکسیژنه با خلوص 25 درصد, 35 درصد و 50 درصد تولید می شود که نوع 35% آن متداول ترین خلوص است.

آب اکسیژنه, آب اکسیژنه 35, فروش آب اکسیژنه, خرید آب اکسیژنه, قیمت آب اکسیژنه, تولید آب اکسیژنه, آب اکسیژنه چیست, هیدروژن پروکساید, خواص آب اکسیژنه,

آب اکسیژنه بسیار تلخ مزه بوده و دارای خاصیت قوی اکسید کنندگی است. همچنین دارای مقداری خاصیت اسیدی است و می تواند مواد آلی و معدنی را در مدت کوتاهی اکسیده نماید. در اثر تجزیه آن, آب و اکسیژن تولید می شود بنابراین در مدت زمان طولانی چیزی جز آب از این ماده باقی نمی ماند. برای افزایش طول عمر هیدروژن پروکساید باید محیط را اسیدی نمود تا سرعت تجزیه کاهش یابد, برای این منظور می توان مقداری اسید فسفریک یا اوره به آن افزود.

این ماده دارای خاصیت میکروب کشی, بو زدایی و سفید کنندگی است به همین خاطر از آن برای رنگ بری از پشم, پارچه, روغن, شاخ و ... کاربرد دارد. همچنین از علظت 35% آن در آرایشگاه ها برای تغییر رنگ مو استفاده می شود. در پزشکی, پروکسید هیدروژن برای ضدعفونی و پانسمان زخم های باز مورد استفاده قرار می گیرد. در استخر های شنا نیز از آن برای از بین بردن میکروب ها و خزه ها استفاده شده و پس از چند دقیقه خود آن نیز تجزیه و از آب استخر خارج می شود.

ارسال نظر

عنوان Title:
نام Name:
ایمیل Email:
7 / 10
از 311 کاربر